Köpek eğitiminde yaş faktörü Köpek Eğitimi Mizaçlar ve Karakteristik Yapı Oluşumu Yönlendirme Süreçleri

Köpek eğitiminde yaş faktörü Köpek Eğitimi Mizaçlar ve Karakteristik Yapı Oluşumu Yönlendirme Süreçleri

Köpek eğitiminde yaş faktörü Köpek Eğitimi Mizaçlar ve Karakteristik Yapı Oluşumu Yönlendirme Süreçleri

Köpek Eğitiminde yaş faktörü nedir,Köpek Eğitiminde Yavru Mizacı ve Yetişkin Kalıtsal Karakteristik Yapı gibi konularla ilgili sorulara cevap verdik.

Köpeklerimizde yaş faktörünü en özüt haliyle bebeklik,yavruluk,gençlik,yetişkinlik,yaşlılık olarak adlandırabiliriz.

Bebek köpekler sağır ve kör doğar anne ile beraber haraket etmeyi ve gözlemlemeye hatta öğrenime doğduğu günden 15 gün sonra başlar.

Yavru köpekler meraklarıyla beraber haraket ederler, diğer yavrular ile aralarında olan süreç ve dış faktörler tamamiyle yetişkinlik veya gençlik dönemine etki etmektedir.

Genç köpekler yavruluk sürecinin başarısına ve bebeklik dönemindeki gözlemine göre; yavruluk mizacı ile kontrollüce yetişkin karakteristik özelliklerini kurulan otoriteye ve yaşadığı kurallara göre oluşturur.

Bebek ve Yavru = Mizaç

Yetişkin ve Genç = Karakterize

Yaşlı = Karakteristik Kalıtsal Yapı 

Bebek ve Yavru köpekler her zaman pozitif köpek eğitim teknikleri ile yönlendirilebilir. 

Genç ve Yetişkin köpekler sürüşlerine göre negatif veya pozitif köpek eğitim teknikleri şeklinde ikiye ayrılarak yine yönlendirilebilir.

Yaşlı köpekleri yönlendirmek mümkündür fakat zorlu bir süreçtir, güdüleri köreltilmeden itaat ve kurallı bir sevgi çerçevesinde hayat sürmüş ise karakterine göre pozitif yönlendirilebilir. 

“Fakat yaşlı köpeklerdeki davranış bozuklukları her zaman pozitif yönlendirilemez!”

Lider,baskın yada sürüşü yüksek köpeklerde negatif baskılama teknikleri kontrol süreci içerisinde iken kullanılabilir şayet kalıcı öğrenim için yüksek motivasyona geçiş yapılmalıdır, yüksek motivasyon olmadan sonlandırılan öğrenim ve eğitim süreçleri kalıcı olmamakla beraber itirazlara davetiye çıkartmaktadır.

Havlama,İnat Çişleri

Yetişkin ve Yaşlı köpeklerdeki öğrenim ve eğitim süreçleri için mutlaka bir profesyonele danışmalı ve destek almalısınız.

Köpek Eğitiminde Sınır Yoktur, köpek her yaşta yeni bişeyler öğrenebilir, yeni kurallar kazandırılabilir..

“Köpek Eğitimi her zaman için sonuç değil bir süreçtir..”

“Fakat yavru ilen 2 haftada tamamlanan kurallar yetişkin köpeğinizde tamamlanma ve itirazların son bulma süresi 2 ay kadar ve yaşlı köpeğinizde ise bu rakam ortalama 2 yıldır.”

Süreler Tamamiyle ortalama örneklendirmelerdir.

Yavru : 2 Hafta 

Yetişkin : 2 Ay

Yaşlı : 2 Yıl 

Köpeğinizin fizyolojik gelişimi 18 ay kadar kısa bir sürede tamamlanır iken yavru mizacından yetişkin karakteristik kalıtsal yapıya geçiş süreci yani karakterinin oturması tam olarak 4 yaşta iken gerçekleşir.

Köpek yaşı geçmiş eğitim almaz vb gibi söylemlere takılmadan bir profesyonel eşliğinde köpeğinizi eğitebilir ve öğrenim sürecine hazırlayabilirsiniz. Süreç yavru köpekteki kadar kolay ve hızlı olmayacaktır fakat sektördeki kişiler tarafından yaşı geçmiş,artık eğitim almaz, gibi söylemlere aldırış etmeyiniz.

“Her ırkta köpek; Her yaşta eğitilebilir, önemli olan doğru şartları sağlayabilmektir.”

 

———

 

Köpek Eğitmeni Mert KAŞOĞLU

web tasarım ajansı iletişim web tasarım ajansı iletişim