İş Ve Spor Köpekleri Temini

İş Ve Spor Köpekleri Temini

İş Ve Spor Köpekleri Temini

İş ve Spor Köpekleri Nedir?
--

❗️Köpekler arasında sınıflandırmalar ve gruplandırmalar vardır.

❗️Bu sınıflandırmalar kendi içlerinde farklılıklar gösterir.

❗️Köpekler fiziksel ve karakteristik yeterlilikleri ve sağlık durumları açısından değerlendirilir.

--

Evde yada şehirde yaşayan köpeklere “Pet”(Evcil hayvan,Evde yada şehirde bakılan)denir.

Yetenekleri konusunda eğitilerek belli standartlar çerçevesinde insanlık için meslek sahibi yapılan köpeklere ise  WORKING DOG.(İŞ KÖPEĞİ) denir.

--

İş Köpeklerine Örnekler;

(X Grubu) Koku Köpeği:

Bu gruptaki köpekler değişik ırk ve boylarda olabileceği gibi yıllardır koklama kabiliyetlerini ispatlamış ırklar daha çok tercih edilmektedir.Bu gruptaki köpeklerin işi burunlarını kullanarak İDARECİ sine(eğitimli bir köpeği nasıl sevk ve idare etmesi konusunda eğitimli personele idareci denir.)  aradığı materyalin hızlı ve hatasız bir şekilde yerini gösteren köpeklerdir.Arama kurtarma köpekleri,uçar avı yapan av köpekleri,narkotik ,patlayıcı madde,para,ceset,yerdeki ayak izi gibi bir çok alanda kullanılan köpekleri bu grubun içine alabiliriz.

(Y Grubu)Koruma Köpekleri;

Koruyan köpekler bölümünde adından da anlaşılacağı üzere kendi idarecisini, bulunduğu alanı ,sevk halindeyken bir grubu yada bir hayvan sürüsünü dışarıdan gelecek insan yada yabani hayvan saldırılarına karşı savunan ve komutlar ile sevk ve idare edilen köpeklere denir.Bu gruba örnekler vermemiz gerekirse; IPO , KNPV, Mondial ring  gibi farklı isimler ve disiplinler altında yetiştirilen köpekler ,sürü koruma köpeği olarak çalışan çoban köpekleri,devriye köpekleri,polis kullanımında hizmet veren  yakalama köpekleri bu gruptaki başlıca köpeklerdir.

(Z Grubu) Yardımcı Köpekler:

Burnu ve dişleri dışındaki becerileri ile insanoğlunun bir eksikliğini kapatarak onun faydası için, yetiştirilip eğitilen köpeklere yardımcı köpekler denir.

"Sürü gütme köpekleri,kızak köpekleri,rehber köpekler,engelli köpekleri,rehabilitasyon köpekleri bu grupta yer almaktadır."

--

Daha detaylı bilgi,temin yada yetiştirme için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

web tasarım ajansı iletişim web tasarım ajansı iletişim