Tuvalet Eğitimi ve Danışmanlık

Tuvalet Eğitimi ve Danışmanlık

Tuvalet Eğitimi ve Danışmanlık

Tuvalet Eğitimi & Tuvalet Alışkanlığı

Bu eğitim programında;

Köpeğinizin fiziki durumu,yaşı ve günlük yaşantınız göz önünde bulundurularak dış mekan veya iç mekan seçimi yapılır.

--

Dış mekan seçiminde köpeğiniz sinyal verebilecek bir mizaca sahip ise dış mekan wc eğitiminde köpeğiniz tuvaleti geldiği zaman size havlayarak veya çemberler çizerek yada kapıya giderek veyahut tasmasını getirerek dış mekana wc ihtiyacı için çıkmak isteyecektir. Aksi takdirde köpeğiniz sizin çıkartabilme saatlerine sorun yaratmıyacak şekilde şartlandırılarak ve tutmayı öğreterek sizin o saatte onu dışarıya çıkarmanızı bekleyecektir.

--

İç mekan seçimlerinde ise köpeğinize hasta bezi, aparat , yapay çim belirlenen nesne ne ise şartlandırma sağlanır, ve köpeğiniz tuvalet ihtiyacı gidermek istediğinde nerde olursa olsun nesneyi arar bulur ve tek nokta ihtiyacı gerçekleştirir.


Tuvalet eğitimi her ne kadar 3. aydan sonra verilmesi önerilse de köpek evinizde yaşamaya başladığı andan itibaren iyi bir gözlemci ve iyi bir lider olarak ona 1 aylıkken bile köpek tuvalet eğitimi verebilirsiniz. 1 aylık olan köpekler daha yavru olduğu için sizi pek anlamayabilir ancak bu dönemlerde köpeğe iyi bir liderlik yapabilirseniz köpek ileri dönemlerde tuvalet eğitiminde daha başarılı olacaktır. Kısaca tuvalet eğitimi öncesi iyi bir alt yapı oluşturabileceğiniz dönemlerdir. 


2 Aylık Köpeklerde


Köpek wc eğitiminde 2. ay oldukça önemlidir. 2 aylık köpek eğitimi pek çok köpek sahibi tarafından erken olarak görülür ancak bu dönemde tuvalet eğitimine ufak ufak başlayan köpekler 3. ve 4. aylarında daha kolay tuvalet eğitimi alabileceklerdir. Köpeklerde de insanlarda olduğu gibi eğitimin yaşı yoktur ve ne kadar erken başlanırsa köpek eğitimi o kadar verimli olur. 2 aylık köpekler tuvalet eğitiminde 1 aylık köpeklere göre daha iyi yol alırlar.

Köpek eğitimi söz konusu olunca insanlar genelde bu eğitimi uzun bir süre ertelerler ancak bu pek çok köpek eğitmeni tarafından yanlış görülmektedir. Köpeklerde eğitim ne kadar erken başlarlarsa o kadar çok verim alırlar. 


3 Aylık Köpeklerde


Köpekler doğar doğmaz annesinden bir takım eğitim alırlar ancak bu bizim beklentilerimizin yanından bile geçecek seviyede değildir. 3 aylık bir köpeğin tuvalet eğitimi almak için oldukça uygun dönemlerdedir çünkü sindirim sistemi ve algısı biraz daha gelişmiştir. Komutları daha net anlayabilirler ve doğru hareketlerinin sonunda ödül aldıklarında bu ödülün neden verildiğin kavrayabilirler. Eğer 3 aylık bir köpeğiniz varsa ve tuvalet eğitimi hakkında bilgi almak istiyorsanız o zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.


3 Aylık köpeklerde tuvalet eğitimi doğru bir şekilde uygulanırsa kısa sürede verim alınabilir ancak bu noktada önemli olan köpeğin profesyonel köpek eğitmenlerinden eğitim almasıdır. Eğer 3 aylık bir köpeğe tuvalet eğitimi verecekseniz; 

  • İyi bir gözlemci olun
  • Disiplini abartmadan uygulayın ki köpek sıkılmasın
  • Saygı ve sevgiyi asla göz ardı etmeyin ki köpekle aranız da ki güven ortamı kırılmasın
  • Köpeğin sağlıklı bir biçimde tuvalet eğitimi alabilmesi için mutlaka profesyonellerle çalışın
  • Süreç boyunca sabırlı olanız gerekir çünkü yavruluk döneminde olduğu için pek çok kez hata yapabilir
  • Tuvalet eğitiminde başarılı adımlarda mutlaka köpeği ödüllendirin
  • Ödülleri abartmadan ve vaktinde vermelisiniz 
  • Ödül maması, tebrik ve sevmeler iyi ödül türleridir
  • Köpeğinizi ertelemeyin, ona vakit ayırın

Daha detaylı bilgi için bizler ile iletişime geçebilirsiniz.

web tasarım ajansı iletişim web tasarım ajansı iletişim