Köpekler Hakkında İlginç Bilgiler ve Bilinmesi Gerekenler! Köpekler Hakkında Her Şey

Köpekler Hakkında İlginç Bilgiler ve Bilinmesi Gerekenler! Köpekler Hakkında Her Şey

Köpekler Hakkında İlginç Bilgiler ve Bilinmesi Gerekenler! Köpekler Hakkında Her Şey

Köpekler hakkında herkes bazı bilgilere sahiptir. Fakat köpekler hakkında ilginç bilgiler ve bilinmesi gerekenler oldukça fazladır. Bizler onu daha çok sadık olmaları ve oyuncu olmaları ile tanırız. Köpeklerin bunlar dışında bilmediğimiz birçok özellikleri vardır. Bu özelliklere ne kadar hâkim olursanız köpekleri de o kadar yakından tanıyabilirsiniz.

Eğer bir köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız ya da bir köpeğiniz varsa aşağıdaki bu bilgileri ezberlemelisiniz. Hem sağlığını hem de psikolojisini anlayıp ona göre müdahale etmeniz için köpekler hakkındaki ilginç bilgiler çok işinize yarayacak. Aynı zamanda köpekler hakkında yanlış bilinenler hakkındaki bilgileri de doğrularıyla öğrenmiş olup bilgilerinizi tazeleyebilirsiniz. İşte köpekler hakkında hiç bilinmeyenler ve yanlış bilinenlerin doğruları:

Her Köpeğin Burun İzi Kendisine Özeldir!

köpekler hakkında ilginç bilgiler Köpeklerin burun izleri kendisine özeldir. Nasıl ki her insanın parmak izi birbirinden farklıysa köpeklerin de burun izleri birbirinden farklıdır. Onları tanımak için burun izlerinden faydalanılır. Milyonlarca köpeği birbirinden ayırmanın en kolay yolu burun izlerine bakmakla olur.

Köpeklerin Zekâsı Çocukların Zekâsı Gibidir!

Köpeklerin en çok çocuklarla oynadıklarını ve onlarla sorun yaşamadıklarına hep şahit olmuşsunuzdur. Bunun nedeni köpeklerin zekasının çocukların zekâsı gibi olmasıdır. Onların zekâ seviyeleri 2 yaşında olan bir çocukla aynı düzeydedir. Siz de köpeklere davranırken 2 yaşındaki bir çocuğa nasıl davranıyorsanız onlara da öyle davranmalısınız. Böylece köpeklerle iletişiminiz daha sağlıklı olacaktır. Sizin dediklerinizi ve istediklerinizi anlamaları kolaylaşacaktır.

Köpeklerin Koku Alma Duyuları İnsanlardan Çok Fazladır!

köpekler hakkında ilginç bilgiler Köpekler özellikle yeni bir ortama girdiklerinde her yeri koklamak istekler. Onların bu hareketi çevreyi tanımak istemelerinden kaynaklanır. Köpeklerin en kuvvetli duyularından birinin koku alma duyusu olması onları bu harekete iten en önemli nedendir. Köpeklerin koku alma duyuları insanlardan çok fazladır.

Köpekler İnsanların Yüz İfadesinden Ne Hissettiklerini Anlarlar!

köpekler hakkında ilginç bilgiler  Köpekler duygu hisleri çok yüksek canlılardır. Tıpkı insanlar gibi mutlu olurlar, üzülürler, heyecanlanırlar hatta size küsebilirler. Ayrıca köpekler insanların yüz ifadelerinden ne hissettiklerini anlarlar. Köpek besleyenler daha iyi bilecektir ki siz üzüldüğünüzde köpekleriniz hemen yanınıza gelerek sizi mutlu etmeye çalışırlar. Yüzlerinizi görür görmez sizlerin ne hissettiğini bilirler.

Hatta siz sinirli olduğunuz zaman bunun farkına varırlar veya sizden uzaklaşırlar ya da tabiri caizse size şebeklik yapmak isterler. Bir başka örnek verecek olursak birçok köpeği henüz hırsızlık olayı gerçekleşmeden bu duruma engel olduklarını görürüz. Bunun sebebi yine onların insanlarının duygularını anlamalarındandır. Bu nedenle siz de köpeklerle iletişim kurarken yüz ifadenize çok dikkat etmelisiniz. Onlar da tıpkı insanlar gibi karşısındakinin duygularını dış görünüşlerinden anlarlar. Üstelik bu özellik hayvanlar içinde sadece köpeklere özeldir.

Köpeklerin Terlemeleri İnsanlar Gibi Değildir!

Köpekler insanlar gibi terlemezler. Onlar terlerini patileri yolu ile atarlar. Koştukları zaman oyun oynadıkları zaman ve başka enerji gerektiren işler yaptıkları zaman köpeklerin patilerine bakarsanız bu duruma şahit olabilirsiniz.

Köpekler de Özler!

Köpekler sahiplerine çok sadık insanlardır. Onlara bir zarar gelmesini asla istemezler. Sahiplerinin yanlarından ayrılmalarını hiç istemezler. Köpek sahipleri de bazen istemeseler de köpeklerinden bir süreliğine ayrılmak zorunda kalırlar. Böyle bir durumda köpekler bunalıma girer ve psikolojik sorunlar yaşarlar. Yani köpekler de özler. Sahipleri döndüklerinde hemen heyecanlanırlar. Onlara sarılıp her tarafını yalarlar. Bu durumlara birçok kez haber de sahip olmuşsunuzdur. Sahibi ölen köpeklerin mezar başından ayrılmadığını görmüşsünüzdür. Ya da sahipleri gelene kadar yemek yemeyen ve kapıdan ayrılmayan köpekleri izlemişsinizdir.

Dalmaçyalı Köpeklerin Benekleri Sonradan Çıkar!

Dalmaçyalı köpeklerin doğduklarındaki rengi beyazdır. Onların benekleri zaman geçtikçe ortaya çıkmaya başlar. Bu ilginç olayı bilmeyen kişiler yeni doğmuş bir dalmaçyalı köpeği tanımakta zorlanabilir.

Basenji Cinsi Köpekler Havlayamaz!

Basenji cinsi köpekler havlayamaz. Ancak onların ulumaya benzer bir ses çıkardıkları bilinen bir şeydir. Bazı köpekler çok az havlarlar o nedenle havlamayan köpekler içerisine alınırlar. Ama Besenji ırkı bildiğimiz köpekler gibi de havlamaz. Onların bu özelliğini bilmeyen kişiler onları ilk gördüklerinde kurt ailesinden bir köpek ırkı olduklarını düşünebilir.

Köpeklerle Konuşmak ve Onları Sevmek Kan Basınçlarının Düşmesine Yardımcı Olur!

Köpekler kimi zaman fazla hareket ettiklerinde veya korktuklarında kan basınçlarını ayarlayamazlar. Aynı şekilde aşırı heyecan duyduklarında da kan basınçları yükselir. Bu durum onları rahatsız ve huzursuz eder. Siz de bu duruma engel olmak adına onlarla konuşabilir başlarını ve sırtlarını okşayabilirsiniz. Böylece köpeğinizin kan basıncının azalmasına yardımcı olmuş olacaksınız. Bir nebze olsun kan basıncı düşen köpeğiniz kendisini daha rahat ve güvende hissedecektir. Bu ilginç yöntemi ilk kez duyanlar uyguladıkları anda işe yaradığını görecektir.

Köpekler de Depresyona Girer!

Yukarıda köpeklerin de insanlar gibi duygu sahibi olduklarını söylemiştik. Hatta onların duyguları bazen daha yoğun bir hale gelebilir. Yaşadıkları olaylar, geçirdikleri kazalar veya hastalıklar, değişime uğrayan çevreleri ve birçok şey onları bunalıma sokabilir. Bu bunalım bazen uzun süre olur. Uzun düren bunalımlar sonucu köpekler de depresyona girer. Böyle bir durumda köpeğinizi rahatlatmak size düşmektedir. Onlara sevdiği ortamları ve şeyleri sunmanız biraz rahatlamalarına sebep olacaktır. Onlara konuşmak güzel şeyler söylemek hoşlarına gidecektir. Siz gerekenleri yaptıktan sonra eğer köpeğinizde bir değişiklik görmezseniz mutlaka bir veteriner hekimden yardım alın. Aksi takdirde depresyon süreci uzar ve köpeğinizde telafisi olmayan derin izler bırakır.

Köpeklerin Vücut Isıları İnsanlara Oranla Daha Yüksektir!

Her canlı türü tabiatına uygun bir şekilde yaratılmıştır. Eşsiz donanımlara sahip olan canlıların özellikleri de birbirinden farklı olur. Köpeklerin de kendilerine has bu tip özellikleri vardır. Onlardan birisi köpeklerin vücut ısıları insanlara oranla daha yüksek olmasıdır.

Yağmur Sesi Köpekleri Huzursuz Eder!

Köpekler çok düşük frekanstaki sesleri bile algılayan hassas kulaklara sahiptir. Onlar bu sayede tehlikelere karşı sürekli teyakkuzdadır. Ancak kulaklarının bu kadar hassas olması onları bazen zor durumda bırakabilir. Mesela yağmur sesi köpekleri huzursuz eder. Onlar yağmur yağdığı zaman çıkan sesten çok rahatsız olurlar. Hemen kendilerini daha rahat ve güvende hissedecekleri bir yere sığınmak isterler. Onların bu ilginç özelliğini bilmeyen kişiler yağmur yağdığı zaman köpeklerin değişen hallerini anlamakta güçlük çekerler.

Köpekler İnsanların Kanser Olduklarını Anlarlar!

Birçok ilginç özelliğe sahip olan köpekler insanların kanser olduklarını anlarlar. Yapılan araştırmalar sonucunda köpeklerin kanser hastalığını anlayabildiklerini ortaya çıkarmıştır. Köpeklerin bu özellikleri belki de onların hiç duymadığınız biz özelliği olabilir. Duyanları hayrete düşürse de bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Köpekler de Aşık Olur! 

İnsanların en yoğun olarak yaşadığı duygulardan biri aşktır. Aşkın hem iyi hem de kötü yanları olabilir. Karşılıklı olan aşk duygusu insanların enerjisini yükseltir ve mutluluk verir. Ancak tek taraflı bir aşk insanların içini yer bitirir. İşte köpekler de insanlar gibi âşık olur. Bu durum onları da olumlu veya olumsuz şekilde etkiler. Eğer olumsuz bir şekilde etkilemişse hemen bir uzmandan destek almanız gerekir.

Köpeklerin Kulaklarında Çok Sayıda Kas Bulunur!

Belki de köpeklerin bu kadar iyi duymasına neden olan şeyler kulaklarında çok sayıda kasların bulunmasıdır. İnsanlara oranlara kulaklarında üç kat daha fazla kas vardır. Köpekler bu kaslar sayesinde sesin geldiği yöne doğru hemen kulaklarını çevirirler ve sese odaklanırlar. Mükemmel işitme yetenekleriyle de sesleri dinlerler.

Köpeklerin Her Kuyruk Sallaması Mutluluk İfadesi Değildir!

Köpeklerin kuyruk sallamasını genelde olumlu şekilde anlarız. Ancak kuyruk sallayan köpekler bazen saldırıya geleceğini haber veriyor olabilir. Yani köpeklerin her kuyruk sallaması mutluluk ifadesi değildir. Bu nedenle köpekleriniz kuyruk sallamaya başladığında ne yapacağını kestirmek zordur. Eğer dikkat etmezsek beklemedik bir olayla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Köpeklerin Yüz Hatları Yaşam Süresi Hakkında Bilgi Verebilir!

Uzun ve keskin yüz hatlarına sahip köpekler düz yüz hatlarına sahip olan köpeklere göre daha fazla yaşayabilir. Arada istisnalar olmakla birlikte genel olarak bu şekilde yorum yapmak mümkündür. Yani köpeklerin yüz hatları yaşam süresi hakkında bilgi verebilir.

Dünyada En Fazla Köpek ABD’de Bulunur!

Dünyada bulunan köpeklerin yaklaşık olarak dörtte biri ABD’de bulunmaktadır. 75 milyondan daha fazla bir köpek burada yaşamaktadır. Birçok insan evlerinde köpekle yaşamayı adeta alışkanlık haline getirmiştir.

Köpekler Sarılmayı Sevmez!

Köpekler hakkında bilinen yanlışlardan bir tanesi onlara sarılmakla ilgilidir. İnsanlar köpeklerle sarılmayı iyi bir şey olarak bilse de köpekler sarılmayı sevmezler. Çünkü sarılmak onlar için bir baskı aracı olarak algılanır. Siz de artık bu ilginç bilgiyi öğrendikten sonra köpeklerinize sarılmayı bir kez daha gözden geçirin.

Üzüm Yemek Köpekler İçin Ölümcül Olabilir!

Bazı yiyecekler vardır ki onları yemek köpeklere ciddi zararlar verebilir. O yiyeceklerden bir tanesi de üzümdür. Üzüm yemek köpekler için ölümcül olabilir. Normal ya da kuru üzüm onlara verilmemesi gereken yiyeceklerden biridir. Bunlara ek olarak sarımsak ve soğan gibi yiyeceklerle içinde kafein denen uyarıcı madde olan yiyecek ve içecekler köpeklerin sağlıklarını tehdit eden şeylerdir. Köpekleri beslemeden önce mutlaka onlar için zararlı ve yararlı olan yiyecek ve içecekleri öğrenin. Aksi takdirde geri dönüşü zor olan bir sürece girebilirsiniz.

Tazılar Dünyadaki En Hızlı Köpeklerdir!

Tazılar dünyadaki en hızlı köpeklerdir. Onların hızı yaklaşık olarak saatte 72 km gibi yüksek bir hıza ulaşabilir. Dünyanın en hızlı hayvanı olarak bilinen çıtalar ile yarışabilirler.

Köpekler Sayı Sayabilir!

Köpekler eğitildikleri takdirde 5’e kadar sayı sayabilirler. Birçok şovmenler şovlarında köpeklere basit matematiksel işlemleri sorarak onları çıkan sonuç kadar havlamalarını sağlamaktadır. Başta çok fazla ilginç gibi görünen bu olay aslında her köpekte var olan zekâ ile alakalı bir şeydir. Onların hafızaları sayesinde yaklaşık 250 kelimeyi öğretebilir ve sayı saydırabilirsiniz.

Köpekler hakkında bilinmesi gerekenler ve ilginç bilgileri öğrenmek köpek sahipleri için kıymetli birer hazine değerindedir. Köpeklerin dilinden anlamak için ve onlarla daha iyi iletişim kurmak için onları tanımamız şarttır. Mesela onlara zararlı olan yiyecekleri bilmediğinizde ve onlara bu yiyecekleri verdiğinizde rahatsızlık duyarlar. Ancak siz zararlı yiyeceklerin hangisi olduğunu bilmediğiniz için köpeğinizin neden rahatsızlandığını anlayamazsınız. Bu durum korkunç sonuçlar doğurabilir. Ölüme kadar giden sonuçlar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla küçük dostlarınız hakkında ne kadar çok bilgi ve tecrübeye sahip olursanız bakımlarını o kadar rahat yaparsınız.

web tasarım ajansı iletişim web tasarım ajansı iletişim