Yavru köpeklerde davranış gelişimi nasıl olur

Yavru köpeklerde davranış gelişimi nasıl olur

Yavru köpeklerde davranış gelişimi nasıl olur

Yavru köpeklerde davranış gelişimi nasıl olur?

Yavrular kör, sağır ve tamamen anneye bağımlı olarak doğar. Anne içgüdüsel olarak yavrularını emzirir ve korur. 10-14 gün sonra yavruların gözleri ve kulakları açılır. Enikler sepetlerini ve kardeşlerini keşfeder ve alıştıkları bu ortamdan alınmaktan hiç hoşlanmazlar. 20 gün süren bu süreç köpek gelişimindeki en kritik dört aşamadan ilkidir. Anne bu dönemde kısa süreli olarak yavruları yalnız bırakmaya başlar.
Üçüncü haftadan itibaren yavruların meraklı olanları sepetin dışındaki dünyayı keşfetmeye başlar.

Bu dönemde insanlarla iletişim kurmaları eğer ileride evcil köpek olacaklarsa çok önemlidir. Bu dönemde insanlarla bağ kurmayan köpekler hiçbir zaman tam bir evcil köpek ve ev arkadaşı olamaz ve eğitilmeleri de çok zor olur. Ancak 3-7 hafta arasında enikler anneleri ve kardeşleri ile iletişime de devam etmelidir. Bu dönemde anne yavrularını kendi yediklerini çıkartarak beslemeye başlar, her istediklerinde emzirmez ve yavaş yavaş sütten keser. Altıncı haftadan itibaren yavrular sosyalleşmeye ve kendileriyle ilgilenildiğinde yanıt vermeye başlarlar.

Köpeklerin gelişimindeki üçüncü kritik aşama 7 ila 12. hafta evcilleşme konusunda oldukça önemli. Bu dönemde yavrunun doğuştan sahip olduğu, batında anne ve kardeşleri ile geçirdiği dönemde gelişimi açısından çok önemli rol oynayan sürü içgüdüsü, hayvanlardan insanlara yöneltilebilir. Sahibi sürünün liderinin kendisi olduğunu köpeğe öğretebilir. Köpek basit komutları fazla tekrara gerek bırakmadan kolayca öğrenebilir.
Dördüncü ve son kritik aşama 8-16haftalardır.

Yavru annesinden bağımsızlığını ilan eder ve bu dönemde köpek eğitimine başlanabilir. 
Köpeklerin karakteristik gelişimi 4 yaşa ulaşana kadar devam eder. Köpeklerdeki fiziksel gelişim ise 18 aylık olana kadar devam eder.

Köpek Eğitmeni Mert KAŞOĞLU
 

web tasarım ajansı iletişim web tasarım ajansı iletişim